רעפים סולאריים

רעפים סולאריים הם מכשור המשמש לספק חשמל על ידי אספקת אנרגיית השמש למתקן המכיל תאי סולר הממוקמים על הרעף. כאשר השמש מאירה על התאי סולר, הם מייצרים זרם חשמלי שמספק את הכח הדרוש לפעולת המכשור.
תוכן עניינים

האנרגיה הסולארית היא אנרגיה המתפתחת בכל העולם והמתבקש ביותר הוא המעבר מהפאנלים הסולאריים המוכרים לרעפים סולאריים. הם קטנים יותר אך יעילים לא פחות. המטרה שעומדת מאחורי הרצון לחולל את השינוי הזה היא בעיקר כלכלית. כי הפאנלים הסולאריים הם סיפור יקר וההתעסקות סביב כל זה היא גם כן יקרה מאוד כי עבור הפאנלים יש צורך בבניית קונסטרוקציה מיוחדת שכוללת תושבים ותומכים שאלו אמורים להחזיק את הפאנלים. שימוש ברעפים הסולאריים מעניק את הפתרון המושלם וגם פותר את העניין של המראה הסביבתי הוויזואלי.

רעפים סולאריים זה לא דבר חדש

הרעפים הסולאריים כבר קיימים בשוק משנת 2006 אך רק לאחרונה הם התחילו לקבל את הרוח הגבית האמיתית. זאת הודות לפיתוחים החדשים בתחום ה Thin Films. מדובר למעשה באותה טכנולוגיה שבה נעשה שימוש עד כה אך היא הרבה יותר מתקדמת. התקנות השונות שבוצעו בארצות הברית הוכיחו כי בבתים עם רעפים סולאריים, מצליחים להגיע לאספקת האנרגיה שדרושה למשך תקופה של ארבעים שנה ואפילו יותר. מובן שזה דורש תחזוקה מתאימה ורק מערכת סולארית שאכן יודעת להפיק את החשמל שמיוצר על ידי הרעפים הסולאריים וגם לנתב אותם לרשת המרכזית באמצעות ממירי מתח אכן יבצעו את המצופה מהם.

הגודל של הרעפים הסולאריים

הרעפים הסולאריים הסטנדרטיים קיימים בגודל של 30 ס"מ על 200 ס"מ. אך אפשר להשיג גם רעפים בגדלים אחרים ואפילו בצורות שונות. זאת בהתאם לאופי הגג עליו באים לבנות אותו כמו גם המבנה של הגג המיועד.

קיימים גם רעפים סולאריים שנראים כמו רוכבים של גגות רעפים. הקנייה של רעפים סולאריים במיוחד אם נשווה אותה לפאנלים סולאריים זה ממש לא סיפור יקר.

הנצילות של הרעפים הסולאריים מגיעה עד לרמה של 100 קילו וואט בכל רעף בודד. בגלל היעילות הרבה של הרעפים הסולאריים, מפנות כיום חברות בינלאומיות הרבה מאוד מאמצים לצורך הפיתוח והייצור של הרעפים הסולאריים. הם רואים בהם אפשרות להניע את השוק הסולארי קדימה. נראה שלא ירחק היום ועל גגות רבים ברחבי הארץ נראה את הרעפים הסולאריים.

יש גם חסרונות לרעפים הסולאריים?

לכל יתרון יש כמובן גם חסרון. ספקנים רבים תוהים למה בעצם צריך לרצף את הגג כולו ברעפים הסולאריים אם רק הצד הדרומי הוא זה שפונה לכיוון השמש ושם נמצא הפוטנציאל העיקרי לייצור החשמל הסולארי. מדובר ביישום יקר ומיותר מבחינתם.

חסרון נוסף זהו היעדר הניסיון שיש לרעפים הסולאריים שעדיין לא נבחנו לאורך זמן. כמו כן קיים מחסור בחלק גדול מהמוצרים הנצרכים בתחום.

אך למרות זאת, המצב בעולם כרגע הוא שיש שאיפה להתקדם לגגות שיהיו מרוצפים ברעפים ואלו יפיקו את החשמל הסולארי היקר. כל זה במקום הגגות שאותם מרצפים בפאנלים המגושמים.

רעפים סולאריים שהופך את הגג לנכס מניב

לקוחות רבים נרתעו עד כה מלהתקין מערכת סולארית בגלל מסגרת המתכת שגורמת לשינויים בתצורת הגג. אך כיום המערכת הסולארית משתלבת היטב כבר בשלב הראשוני של התכנון האדריכלי במיוחד עם האפשרות של התקנת הרעפים הסולאריים. כך ניתן להפוך את גג הבית לנכס מניב שהוא מספק את כל צרכי החשמל של הבית ואף יותר מזה.

הרעפים הסולאריים הינם עמידים מאוד. הם עשויים זכוכית תלת שכבתית מחוסמת עם יכולת העמסה גבוהה במיוחד של עד 600 ק"ג לכל מ"ר.

למעשה אפשר לבנות את הרעפים הסולאריים על כל גג בכל גודל והם מתחברים היטב בקלות לכל מסגרת של כל גג.

קולטים סולאריים
ישראל מצויה באזור הגיאוגרפי המתאים ביותר להשתמש באנרגיית השמש. אנו צריכים להתאמן לנצל את האנרגיה הזו כדי לקדם את התפוקה המתאימה שלנו. עלינו להשתמש
הכנת הגג לקראת התקנת מערכות סולאריות
במאמר זה, נדון במספר צעדים עיקריים להכנת הגג לקראת התקנת מערכות סולאריות.
מאמרים נוספים בקטגורית